Hogyan válasszak szakembert? III. rész: Szolgáltatási formák

2022.11.05

   A korábbi bejegyzéseimben a pszichológus kiválasztásánál főbb fontosságú szimpátiáról és képzettségről írtam, most pedig fókuszba helyezném a szolgáltatás formáit, melyen érdemes elgondolkodni. Kétféle szempontból is megközelíthetjük ezt a kérdéskört:

  • Magán vagy tb által támogatott pszichológiai/pszichiátriai/pszichoterápiás ellátás
  • Személyes vagy online ellátás

Ingyenes vagy fizetős? 

  Sokan tévesen hivatkoznak ingyenesként a társadalombiztosítás által támogatott ellátásokra, hiszen azáltal válunk jogosulttá ezekre a szolgáltatásokra, hogy fizetjük a tb-t, így tulajdonképpen nem ingyenesek. Az ilyen alapítványi vagy állami intézményekben a szakemberek nem szívességből és jószándékból dolgoznak, hanem sok esetben súlyosan leterhelt alkalmazottakként a megérdemeltnél jóval alacsonyabb fizetésért. Mivel is jár ez mostanában Magyarországon? Mind az egészségügyben, mind a szociális szférában jellemző a munkaerő elvándorlása, pályaelhagyás, erős fluktuáció, áttérés a magánszektorra, kiégés a többletfeladatok miatt, stb. Egy szakembert kereső kliens/beteg számára ez úgy csapódhat le, hogy az ellátást biztosító helyen hosszas várólisták lehetnek, személyes megjelenésnél sokáig kell sorban várakozni, az ellátó személyzet esetleg türelmetlen, kedvetlen, kevésbé foglalkozik a megfelelő minőség biztosításával a mennyiségi ellátásra törekedve. Amikor sikerül bejutni valahova, akkor meg reménykedhet az ember, hogy egyrészt alkalmanként elegendő időt szánnak rá, másrészt, hogyha a számára megfelelő szakemberhez került és hosszabb folyamatokba kezd bele, akkor a segítője is kitart addig a munkahelyén. Természetesen ez nem minden helyre és szakemberre jellemző leírás, viszont negatívumként érdemes számolni velük a lehetőségek mérlegelésekor.

Magánellátás során kevesebb eséllyel futhatunk bele ezekbe a problémákba, viszont meg kell fizetni az alkalmak árát, ami terápiás központonként vagy szakemberenként változó árkategóriákban elérhető. Ha olyan ajánlást kapunk, amit nem tudunk megfizetni heti rendszerességgel, célszerű tovább kérdezősködni vagy keresgélni olcsóbb után, mert könnyen lehet, hogy találunk megfizethetőbb és ugyanolyan szimpatikus alternatívát.

Tb támogatott ellátás igénybevétele esetén sokszor a folyamatot a háziorvosunkkal kell elindíttatni, ugyanis ezek többnyire beutaló kötelesek. Kérhetünk javaslatokat is, mit ajánlana a felkínált problémát figyelembe véve. Amiben még ezen kívül segítségünkre lehet egy alapos háziorvos, hogyha bizonyos kivizsgálásokra előzetesen is elküld minket a pszichés tüneteink hallatán, ugyanis némely szervi betegség vagy vitaminhiány önmagában is okozhatja ezeket a problémákat. Csak egy-egy példát említenék: a pajzsmirigy zavarokat gyakran kíséri depresszió, vagy a nem megfelelő B-vitamin szint szorongást okozhat.

Fontos még tudni, hogy komoly baj esetén hozzáférhetünk gyorsan is a tb alapú ellátáshoz. Sürgősségi pszichiátriai ellátást kaphat az, aki ön- és/vagy közveszélyes magatartást tanúsít vagy igazán rosszul érzi magát és mentőt (és szükség esetén rendőrséget) hívnak rá, vagy ő maga teszi ezt meg. Igen, jól olvastad, súlyos mentális problémák esetén is kihívhatod másokra a mentőt, nem csak fizikai rosszullétnél. Ne szégyelld, ha akár magad, akár egy rokonod, barátod vagy ismerősöd esetében kell meghoznod ezt a döntést! Lehet, hogy nem lesz hálás érte, de lehetőséget kap arra, hogy szembesüljön a problémáival, tudatosíthassa őket, ha még ez korábban nem történt meg, és a fejlődés/gyógyulás útjára léphessen. Sosem tudhatod, hogy az aktuálisan szedett gyógyszerein kell-e állítani, vagy valami agyi történése volt, ami a szokatlan megnyilvánulásokat okozza. Jobb, ha a krízisben levő személyt mihamarabb kivizsgálja egy szakember! Azon sincs semmi szégyellnivaló, ha értékesnek tartod magad annyira, hogy megvédd magad az esetleges bántalmazástól vagy megóvd magadat és szeretteidet attól, hogy magukat bántsák.

A következő problémák esetén vehető igénybe a sürgősségi ellátás:

  • Pszichotikus Öngyilkosság, önsértő magatartás: Felerősödött öngyilkossági gondolatok esetében is, nem kell megvárni, amíg meg is kísérli azokat véghezvinni.
  • Agresszív beteg: Erőszakos megnyilvánulásai csillapíthatatlanok és fennáll annak a veszélye, hogy árt a környezetében tartózkodóknak, illetve ismert róla, hogy pszichiátriai diagnózissal rendelkezik vagy láthatóan pszichés történés áll a cselekedeteinek hátterében, nem pusztán bűnelkövetési szándék.
  • Gátolt beteg: Annyira meglassult a személy működésmódja, hogy nem képes ellátni saját szükségleteit, ezáltal veszélyt jelent önmagára. Előfordulhat érzelmi sokkhatás következményeként, szerhasználat hatására vagy akár pszichiátriai kórképek tüneteként. Kevésbé tűnik veszélyeztetőnek laikus szemmel ez a fajta megnyilvánulás, mint az erőszakosság, de kárt tehet a betegben is (például nem eszik vagy iszik annyit, ami a létfenntartásához szükséges) és a környezetében is (például nem látja el a gyermekeit).
  • betegségek: Láthatóan nem úgy érzékeli a személy a valóságot, mint ahogy a körülötte levők- hallucinál, téveszméket hangoztat, bizarr gesztusokat tesz, hirtelen a megszokottnál sokkal furcsábban viselkedik és ez a változás megmagyarázhatatlannak tűnik a környezete számára.
  • Szerhasználattal összefüggő kórképek: Nem csupán a drogokra, gyógyszerekre, az alkoholra is vonatkozik. Ha valaki erősen illuminált/ beállt állapotban kárt tesz magában vagy környezetében, esetleg túladagolta magát vagy eszméletlen, szorong, halluciánál vagy elviselhetetlen megvonási tünetei vannak.
  • Organikus kórképek: Agyi betegségek (demenciák, intellektuális képesség zavar, delirium) és az agyi funkciókat akadályozó szomatikus betegségek (például daganatos megbetegedések, súlyos vérkeringési zavarok, pajzsmirigy működésének zavarai, stb.) is kiválthatnak a személy vagy a közvetlen környezete számára kezelhetetlen és elviselhetetlen érzelmi-, testi-, viselkedéses tüneteket.
  • Affektív betegségek: A mániás vagy depressziós periódusok gyakran együtt járhatnak impulzív vagy szélsőségesen önelhanyagoló magatartásformákkal, heves és kezelhetetlen kirohanásokkal vagy öngyilkossági veszéllyel.
  • Szorongásos betegségek: Tartós vagy gyakori erős szorongás, pánikroham megbéníthatja úgy az elszenvedőjét, hogy képtelen legyen fenntartani a hétköznapi megszokott életvitelét, súlyos esetben hosszabb időre magára zárja az ajtaját, vagy esetleg összeesik az utcán egy szorongást keltő interakciót követően.
  • Személyiségzavarok: A beilleszkedési- és alkalmazkodási nehézségek, vagy súlyos esetben a megborult valóságérzékelés miatt erős szorongást vagy frusztrációt érezhet a személy, melyet akár maga vagy környezet ellen fordíthat.

A következő linken erről bővebben is olvashattok, innen merítettem a korábbi listát is, melyet törekedtem könnyen érthetővé tenni számotokra: https://semmelweis.hu/pszichiatria/files/2018/05/S%C3%BCrg%C5%91ss%C3%A9gi-ell%C3%A1t%C3%A1s-a-pszichi%C3%A1tri%C3%A1ban-2017.pdf

Tb által támogatott ellátóhelyek és egyéb szolgáltatások, ahol pszichológiai tanácsadás is zajlik:

Vannak valóban ingyenes segítő szolgáltatások, általában a pro bono (önként vállalt) címszóval érdemes rájuk keresni online. A koronavírus megjelenését követően több terápiás centrum is hirdetni kezdte, hogy vállalják azoknak a megsegítését, akik állásukat elvesztve nem tudják megfizetni az ellátás díját. Emellett mostanában hasonló kezdeményezések váltak elérhetővé az ukrajnai háborús menekültek számára. Amikor önkéntes szolgáltatás igénybevételét fontolgatjuk, érdemes erősen átgondolni, hogy vajon valóban nincs lehetőség más módon segítséget kérni, és tényleg meg vagyunk-e annyira szorulva, hogy ne tudjuk kigazdálkodni a tanácsadás költségeit. Kevesen vállalják, hogy ingyen segítsenek másoknak, hiszen a szakembereknek is a segítés a szakmájuk, amivel a saját maguk és családjuk megélhetését biztosítják. Tartsuk tiszteletben ezt az önzetlen jóakaratot, indokolatlanul ne jelentkezzünk ilyen lehetőségre, hiszen ezzel elvehetjük a segítő kezet olyasvalakitől, aki máshol valóban nem tudná megragadni azt.

Személyes vagy online?

   Záró szempontként a pszichológus kiválasztásánál elgondolkodhatunk azon, hogy a tanácsadást személyes jelenléttel vagy online módon szeretnénk-e igénybe venni. Régebben mindenképpen a személyes jelenlét volt az alapvető feltétele a tanácsadásnak, hiszen így könnyebb kapcsolódni, egymás reakcióit figyelni, érezni a másik támogató jelenlétét, bizalmat kialakítani, korrektív élményt megtapasztalni. Ezek a mai napig fontos és valós szempontok, viszont több esetben is indokolt lehet az online választás. Napjainkban sajnos a pandémiák korát éljük, így számolni kell a távkezelés lehetőségével újabb korlátozások esetén. Akik olyan mozgásszervi megbetegedésben szenvednek, hogy fizikailag nem képesek személyesen megjelenni a tanácsadás helyszínén, vagy akiknek alulműködik az immunrendszerük, és emiatt tartózkodnak a közösségbe járástól, megkönnyítheti a segítséghez jutást az online alkalmak választása. Azok számára is az online alternatíva a jobb döntés, akik külföldön vagy vidéken élnek, és szeretnének hosszadalmas utazás nélkül is rendszeresen magyar nyelven vagy éppen szélesebb választékban hozzáférni ezen szolgáltatáshoz. Érdemes megfontolni az átlagostól eltérő munkarendben dolgozóknak is ezt a fajta ellátási formát. Amikor nem javasolnám az online tanácsadást, az kifejezetten az a helyzet, amikor csakis azért ragaszkodna valaki hozzá, mert fél vagy szorong személyesen megjelenni. Ezekben az esetekben szükséges a személyes jelenlét, a kontaktusok és bizalmi viszonyok újrarendezése, a hétköznapi megfelelő működésmód újbóli elsajátítása és megszokássá szilárdítása céljából.